1. סרטונים
  2. חינוך והדרכת הורים
  3. הגיל הרך

                                                       
  בעמודה זו נעלה מאמרים ותכנים העוסקים בחינוך הילד ונעשה כל מאמץ לתת לכם ההורים היקרים כלים ומיומנויות בכדי להימנע  ולמנוע  מהגעת הילד למצבים חינוך לא ראויים . 

  כמו כן , נבהיר ונרחיב ככל הניתן את רמות התפתחותו של הילד ממחקרים שונים וממקורות ההשקפה המראים ומאירים את עיננו . 

  תחום החינוך מהווה כנהר העולה על גדותיו וכמי האוקייינוס שתחילתו נראה וסופו בלתי נודע ולכן ככל שנעלה כאן כתבים ודברים הרי         שלא נמצא את הסוף ולכן אעשה הכל בכדי להקנות לכם כלים ומקורות וכן ספרי קריאה מומלצים . 

  אשמח מאוד לקבל שאלות העולות בשגרת חייכם על מנת שנלבן יחדיו במטרה להביא את ילדינו למחוז חפצם לחיים טובים ולשלום ללא      כל פגע וללא כל תקלה . 

  " יגעת ומצאת תאמין " ולכן אל לנו להגיע אל הייאוש או החוסר אימון בעצמינו אלא להיפך וככל שנעמיק בהשקעה הרי שנוציא פירות         טובים ומשובחים יותר . 

  לכל שאלה ופניה אני כאן לשרותכם תמיד .

  
   ישר גבריאל .
             מנחה הורים חינוכי , תואר שני בפסיכולוגיה , יועץ זוגי ומשפחתי .

   ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

   עיצוב הילד לשפה נקיה

    קהלת פרק ה',ה' :

 

       אַל־תִּתֵּ֤ן אֶת־פִּ֙יךָ֙ לַחֲטִ֣יא אֶת־בְּשָׂרֶ֔ךָ וְאַל־תֹּאמַר֙ לִפְנֵ֣י הַמַּלְאָ֔ךְ כִּ֥י שְׁגָגָ֖ה הִ֑יא לָ֣מָּה יִקְצֹ֤ף ה' עַל־קוֹלֶ֔ךָ וְחִבֵּ֖ל אֶת־מַעֲשֵׂ֥ה יָדֶֽיךָ:

 

 

  הורים פנו אלי בטענה " שבנם מתקשה להתחבר עם חבריו , מאוד מנותק בשעות ההפסקה ומרוחק מחבריו מאוד " .

 

  כל ניסיונותיהם להביא לטיפול ולמפגשים עם היועצת החינוכית בבית הספר עלו בתוהו והילד החל לאבד אימון במערכת ובסביבה .

 

  ניהלנו מפגשים מספר והורי הילד חשפו לפני התנהלות תוך ביתית מאוד לא נקיה , שפה משוחררת למדי וחשיפה של הילד למצבים קשים של הוריו ובני הבית .

 

  הגורמים לעיצוב הילד בכלל :

 

  בכדי לעצב את הילד למצב בריא ואישיות בנויה , עלינו להכיר במספר פרמטרים התלויים בכך :

 א.      דוגמא אישית של הסביבה .

ב.        תשדורת ומסרים נכונים לילד .

ג.         גישה חיובית ובעלת גבולות אל הילד {יתכן שזה יישמע סותר אך נרחיב בהמשך }.

 

  דוגמא אישית :

 

  בכדי להבטיח את בניית הילד לדרך נכונה עלינו להכיר בכך ולקבל אחריות על כך שהילד שואב מאיתנו כמעט את כל תכונותיו ועקב מעשינו כך, נבטיח את   הצלחת הילד לעתידו הברור או חלילה להיפך.

 

  ניקח לדוגמא הבניית היום של ההורים : כאשר הילד גדל לסדר יום לא מאורגן ולא עקבי , יתכן שיפתח בעיות בריכוז לטווח ארוך כיוון שסדר יומו אינו מאורגן   בראשו מה שגורם לו למחשבות רבות ולבלבול בשיגרה .

 

  מהיכן זה מתחיל בעצם ? מסדר היום שהוא מקבל מהוריו המנהלים את הילד בעת קטנותו .

 

  כלומר שאם סדר היום של הוריו אינו מובנה נכונה , קימה אינה בזמן מה שגורם ללחץ בבוקר של ההורה מול הילדים , יציאה למוסדות החינוך בלחץ ולא ברוגע ,    עליה לישון בשעה מאוחרת ולא סדירה וכד' , הרי שאנו מעצבים את הילד לסדר יום לא מובנה מה שגורם לו לבלבול במחשבותיו ובדיוק ההפך מהרצוי אצל הילד 

 

  כמו הבניית היום מול הילד , כך גם הבניית ועיצוב התנהגותו והלך חייו בשגרה .

 

  אחד הפרמטרים החשובים לעיצוב הילד הוא השפה מול הסביבה .

 

  לפעמים אנו מנהלים שיחה עם האחר ואיננו עוקבים אחר צורת ההתבטאות שלנו אשר הורגלה משכבר הימים , כאשר הילד שוהה בקרבתנו הוא קולט במודע       ושלא במודע את הנאמר , את הצורה בה נאמר ואת אופן הגישה לדיאלוג אותו אנו מנהלים עם האחר .

 
  הרי שלא יתכן שאנו ננהל דיאלוג בגישה כעסנית או אגרסיבית או ניכנס לדברי חברנו ונצפה מהילד שלנו לנהל דיאלוג בצורה חיובית , מכילה ואמפטית כיוון   שאינו  מכיר דרך זו שכן זה מה שהוא ראה וכך למד לנהל שיחה ומכאן שלא ניתן להקפיד על הילד וברור שלא להענישו על אופן השפה אותה הוא מנהל .

 
  לפי האמור לעיל הרי שאחד הכלים לעיצוב הילד הוא החיקוי .

 

  לא אחת אנו המבוגרים רואים משהו ומנסים לחקותו ולהידמות לו כאשר אנו שכליים , מודעים { לכאורה } למעשינו ויודעים מה טוב ומה לא {לכאורה} .

 

  ילד צעיר בשנותיו אשר אינו בנוי כלל ומצפה שהוריו ילוו אותו וילמדו אותו לטוב ולמוטב , קל וחומר שאינו מודע למעשיו ואינו יודע להבחין בין טוב לרע .

 

  מכאן נסיק שבניית הילד ועיצובו תלויה בעיקר בנו ובחברה הסובבת אותו ועל כן החובה עלינו ההורים לתת על לב לעקוב אחר הילד ולוודא על איכות חבריו   ומהותם שכן גם על חבריו אנו אחראים ולא ניתן לטעון "מה לעשות ? החברה משפיעה " !!!

 

  לא אחת , ניצפים ילדים המסתובבים ברחוב ומחפשים את עצמם , עושים שטויות , מציקים לאחרים או סתם יושבים על מעקה הבניין או הרחוב .

 

  ההורה ברגע זה בביתו " עסוק " , האמא טרודה סביב הכנות ארוחות הצהריים או הערב , האב בכולל או ישן מנוחת העמל ויש אשר מגיעים הביתה ומנסים לתת    תשומת לב לילדיהם לפי דרכם שלהם ואז הילד מואס גם בזאת .

 

  כדי שנוכל לעצב את הילד , אנו מחוייבים להבין מהם צרכיו , צורכי נפשו וכד' ועל כך דיבר החכם באדם באומרו " חנוך לנער על פי דרכו גם כי יזקין לא יסור   ממנה" .

 

 כדי לחנך את הנער אנו צריכים להבין לצורכי נפשו והלך חינוכו ובמקביל גם להתפלל לסיעתא דשמיא . להפיל הכל על בורא עולם ככל הנראה לפי דברי מדרש   תנחומא בספר בראשית, זה לא יעבור בקלות . הבורא נתן לנו את הילד ונתן לנו שכל ישר לעצבו ולגדלו .

 

  נשוב לרישא , כדי לגדל ילד ללא בעיות חברתיות , אנו צריכים למנוע ממנו מצוקות רגשיות כלשהן העשויות להביאו  לחסמים רגשיים מול החברה ומכאן הילד   עשוי לפתח כל מיני סימפטומים אשר ברבות הימים עשויות לגרום לו לבעיות חברתיות .

 

  אחד הדברים שיכולים לגרום לילד לריחוק חברתי הוא השפה אותה הוא מנהל וצורה הדיאלוג שלו מול חבריו .

 

  ברור ומיותר לדיון שבאם אנו מנהלים דיאלוג עם השני ולא משנה מיהו , והדיאלוג יכלול גישה אגרסיבית , הרי שהצד השני ימנע להבא מליצור איתנו   אינטראקציה או יעשה ככל שביכולתו שלא לבוא איתנו במגע .

 

  בדיוק כך הם פני הדברים ואף קשים יותר בניהול אינטראקציה של ילד מול חברו .

 

  לסיכומם של דברים :

 

  ככל שניבנה את הילד לביטחון עצמי , מודעות עצמית , חשיבת שכלית ושפה נקיה , כך נוכל להבטיח לעצמנו עתיד חיובי יותר .

 

  הדרך לבנות את הילד מחייב כלים מתאימים להורים ולפעמים כלים אלו מגיעים כבר מהורינו באם גדלנו באקלים חיובי ובונה .

 

  במידה ואנו עברנו משברים בילדות הרי שהכלים אותם היינו אמורים לרכוש נמנעו מאיתנו ומצב זה מצריך הדרכת הורים .

 

  לכל פרט או ייעוץ והכוונה ניתן לפנות אלינו ישירות  09-8345203 קו ארצי ומקבלים בירושלים ובנתניה .

       לפרטים נוספים :

  טיפול זוגי .

  טיפול רגשי .


  פסיכותרפיסט מומלץ . 


  קלינאית תקשורת - טיפול בשפה ודיבור וכו' .

  ועוד . 

      הגיל הרך : 

       " חנוך  לנער על פי דרכו גם כי יזקין לא יסור ממנה "

   בכל גיל בהתפתחות הילד ישנן מטרות שונות וגישות שונות ומיומנויות שונות . קבוצת הגיל המורכבת ביותר הינה הגיל הרך . ככל שהגיל    קטן יותר המורכבות גדולה יותר והדרישות מסובכות יותר .

  באם נעמיד עצמינו במבחן המציאות  נגלה שהלך חשיבתינו הוא בדיוק הפוך ,  הילד חמוד וקל לגדלו , מאתגר אותנו מאוד , ויש אפילו          שיחשבו שחוצפתו מתוקה מתמיד . 

  הדיון סביב חינוך הילד לא התחיל מתקופתינו אלא עוד מתקופת התלמוד שחז"ל היזהירונו מפורשות במדרש תנחומא ספר שמות                  פרשת שמות פרק א' ובו המדרש מתאר לנו כיצד דויד המלך ע"ה לא השגיח בחינוך ילדיו וכו'.......

  בכדי להבטיח את חינוך ילדינו , עלינו להישמר מכל משמר ולהרבות בחומרי קריאה וסדנאות שכן כל טעות שתעלה לידינו מתוך עייפות       החיים או חוסר מוטיבציה עשויה לפגוע בעתידו של הילד .

  ככל שהגיל רך יותר , הוא קריטי יותר לחינוך הילד , ככל שנעטוף את הילד בצורה מתאימה בגיל הרך כך נבטיח שיגדל לאישיות יותר             בטוחה ויציבה . 

  אשמח מאוד לקבל שאלות ודילמות העולות בפי ההורים היקרים .

  ישר גבריאל .

  מנחה הורים חינוכי , יועץ זוגי ומשפחתי , M.A.  ******************************************************************************************************** 

"איזהו חכם הרואה את הנולד ".  לקבלת פרטים לייעוץ ראשוני אנא השאירו םפרטים באתר ואנו נשוב אליכם בהקדם . 


  שלווה בארמנותיך :

    לפרטים נוספים :

  טיפול זוגי .

  טיפול רגשי .


  פסיכותרפיסט מומלץ . 


  קלינאית תקשורת - טיפול בשפה ודיבור וכו' .

  ועוד . 
                                                            
logo בניית אתרים