1. סרטונים
  2. משפחה
  3. משפחה חד הורית


                                 
    אל תתנו לעצמכם לעולם להישאר לבד על הענף ולנסות להסתדר לבד "כי אמרתי עולם חסד ייבנה"{תהלים} העולם נבנה רק על חסד !!!

    "משפחה חד הורית"

    במאמר הנדון נעסוק על מהותה של משפחה חד הורית,מורכבותה,דרכי ההתמודדות שלה עם המציאות,ודרכי פתרונות לבעיותיה.

    כיצד נוצרת משפחה חד הורית ?

    כידוע,משפחה חד הורית נוצרת בדרך כלל בעקבות הפרדה הורית כתוצאה מגרושין,פירוד של סכסוך,אלמנות וכיו"ב.

    משפחה חד הורית יכולה להיות בנויה מאמא חד הורית או מאב חד הורי והכל תלוי בנסיבות של המצב שנוצר.

    לצערנו הרב,כיום אנו מגלים מצבי חד הוריות יזומות הנוצרות על ידי הורים לפעמים רווקים שטרם נישאו וזאת בכדי להימנע   מהתמודדות  של הקמת "מוסד הנישואין",מחוייבויותיו ומורכבויותיו הידועות .

    כמו גם נראה כיום מצבים של ילדים הגדלים בצל הורים חד מיניים דבר הגורם לילד לנזקים חמורים בהתפתחותו. 

    כלומר,נסיק שבמצבנו היום,ההורים כמעט ואינם שועים לצרכיו של הילד בימי ילדותו ובצרכיו ההתפתחותיים וחושבים על צרכיהם   שלהם  עוד הרבה לפני חשיבות צורכי הילד ומכאן הסיבה העיקרית כמעט לדרדור החברתי וריבוי הבעיות של בני הנוער שכן ילד בימי   ילדותו עדיין אינו משקף את משבריו ההתפחותיים עד הגיעו לגיל הנערות המתקדמת .

    חיים של הילד בצל חד הוריות מהווה חיי משבר אצל הילד אלא אם כן ההורה מצליח להשלים לו את חסריו הטבעיים של אבהות,חברה   תומכת,ליווי צמוד של ההורה עם הילד ועוד....

    ילד הבא לעולם,צריך את כל הרכיבים של המתכון המוצלח בכדי שיגדל לחיים שיקנו לו בטחון עצמי,הסתגלות חברתית נכונה,דחיית   סיפוקים וכו'....

    בכדי שילד יגדל למצב כזה, אחד הפרמטרים המחייבים הוא גדילה בצל הורים ולא הורה. בכדי להבהיר מצב זה אכוון לדיוק האומר הורים   שהם שניים ולא הורה שהוא אחד. וכן הורים משני מינים ולא ממין אחד.

    כלומר,יתכן מצב שבו ילד יגדל למצב של הורים אבל מסוכסכים ומנותקים האחד ממשנהו ושניהם בצל קורה אחת והילד יגדל לפגיעה   נפשית עקב מצבו שהוא רואה אבא ואמא ולא זוג הורים {ה.קוהוט}.

    המצב שבו הוא רואה שני הורים נפרדים,גורם לו לגדילה של פיצול וחוסר בטחון {ארחיב בזאת במאמר נירחב בהמשך} .

    מכאן נוכל להתחיל להבין מה גודל הנזק של ילד הגדל בצל הורות יחידנית הגורמת לו לחסר { בקמץ } של ההורה החסר לו לשם גדילה   התפתחותית בריאה.

    התמודדות במשפחה חד הורית :

    מצבי ההתמודדות אצל משפחה חד הורית יכולים להיות מגוונים מאוד :

    * התמודדות עם ילד יחיד הגדל ללא אב המתעלם ממנו - מצב זה יגרום לילד לתסכולים נוראיים גם אם היה מדובר במצב של אלימות   במשפחה . הילד דורש את אביו באופן טבעי או דמות גברית שתלווה אותו במהלך חייו . את תיסכוליו של הילד סובלת האם הצמודה לילד   ומגדלתו ועליה האחריות לעשות כל מאמץ לגרום להרגעת תסכוליו אם בתהליכי ונטילציה כגון טיולים וכדומה או טיפול פסיכולוגי והיו   מקרים לא מעטים שנתקלתי בהם בעבודתי כיועץ זוגי של משפחות חד הוריות שביקשו להינשא בשנית רק בכדי להביא חזרה את הדמות   האבהית לחיק המשפחה ובכך להרגיע את המצב . ברור שזה לא יפתור לגמרי אבל נוכחתי לדעת כבר ממספר מקרים שטופלו אצלי   בקליניקה בנתניה, שאימהות נישאו לגברים גרושים בנוסף לליווי שקיבלו ממני והצליחו למצוא גבר שיכיל את ילדיהם וחייהם הפכו   לטובים  יותר .

    * התמודדות עם ילד מוגבל שאחד מהוריו נטש אותו וזה נשאר בצל ההורה השני - מצב זה חמור שבעתיים מהמצב הקודם עליו הרחבנו   לעיל . נתקלתי באמא שילדה שלישייה של פגים, אחד מהם היה חייב לקטוע את ידו האחת והשני והשלישי גדלו למצב של שיתוק מוחין   {ל"ע} .האמא התקשרה אלי במשבר לאחר שאביהם קרס נוכח המצב ונטש את הבית באחד המקומות היוקרתיים בארץ. הטלפון היה בזמן   היותם בני שנה וחצי. 

    משפחה אחרת מהדרום קרסה והאב פונה לאשפוז פסיכיאטרי נוכח לידת תאומים נכים בפעם השניה לאחר לידה קודמת של תאומים    נכים.כאן נוכחנו לדעת מצב של חד הוריות במשפחה בנויה כאשר האב מאושפז נוכח המצב שנוצר והאם מתמודדת עם שישה ילדים לבדה.

    * התמודדות עם ילד יתום שאיבד הורה בחייו, או ילד שעבר טראומה עם שכול של אחד מהוריו בחייו - מצב זה של אלמנות קשה   לפעמים  מחייב טיפול פסיכולוגי מתמיד ואולי אף פסיכיאטרי ויש אפילו טיפול בשפה ודיבור והמצב של ההתמודדות של ההורה השורד   קשה מנשוא ומחייב סיוע מצד הרשויות . 

    פתרונות למצבי התמודדות : 

    * על ההורה היחידני דרך מומלצת להיקשר לחברים תומכים, חברה תומכת שכונתית ולא להתבייש לפנות לגורמי רווחה. במידה והילד   אינו מטופל כיאות לדוגמא במצב של הורה יחידני הנתון תחת התמכרות קשה,עליו לדעת שקיים סיכון בהוצאת ילדיו לאומנה במצב של   חשיפה לרשויות החוק או הרווחה.לא אחת נאלצתי לייצג הורים בוועדות החלטה של הרווחה בכדי לנסות ולמנוע הוצאת הילד לאומנה   או  אימוץ .

    * קיימים ארגונים רבים התומכים במשפחות חד הורית וניתן כיום למוצאם די בקלות באינטרנט. תקישו בגוגל "ארגונים התומכים   במשפחות חד הוריות" .

    * משפחה חד הורית זכאית על פי חוק לסיוע כלכלי המתפרש בהנחות במס הכנסה ,ארנונה,סיוע בשכר דירה,סיוע מביטוח לאומי לילד בתחילת שנה ועוד. ניתן   להקיש "משפחה חד הורית" ולהיכנס לויקיפדיה ששם מובהר את כל הסיוע קבוע בחוק למשפחה חד הורית . 

    * סיוע במימון בסיוע משפטי אצל הלשכה לסיוע משפטי בכל אזור בארץ .

    ועוד דרכים רבות .........

    לכל מענה או פרטים נוספים אשמח לעמוד לרשותכם .


    כמו כן אשמח לקבל מקרים של בעיות או סיפורים שעברו עליכם בעבר ולהעלותם לפני ציבור הקוראים .

     שלווה בארמנותיך :                                    

    לפרטים נוספים :

    טיפול זוגי .

   טיפול רגשי .


   פסיכותרפיסט מומלץ . 


   קלינאית תקשורת - טיפול בשפה ודיבור וכו' .

   ועוד . 


                 
         " בכדי להרגיש את הדרך הנעימה והיפה עליך תמיד להסתכל לאופק ולהיות בטוח בעתיד יפה יותר "

logo בניית אתרים